16 תתי מדינות

גרמניה - 16 תתי מדינות
טיסות לגרמניה
השכרת רכב
טוס וסע
16 תתי מדינות

 

 

 

 

Sixteen German States

 

הרפובליקה הפדרלית של גרמניה (בגרמנית: Bundesrepublik Deutschland, קרי: "בונדסרפבליק דויטשלנד") היא מדינה במרכז אירופה, הנמנית עם המדינות המתועשות החזקות בעולם.

בצפונה גובלת גרמניה בים הצפוני, בדנמרק ובים הבלטי, במזרחה בפולין וצ'כיה, בדרומה באוסטריה ושוויץ ובמערבה גובלת בצרפת, לוקסמבורג, בלגיה והולנד ובדרום מערב בליכטנשטיין. נהרות הריין, האלבה והדנובה חוצים את שטחה, במה שהקנה לה לאורך ההיסטוריה מעמד של מרכז כלכלי, מסחרי ותרבותי ביבשת כולה.
 
גרמניה היא איחוד פדרלי הכולל 16 מדינות (Bundesländer). היא לא התקיימה כמדינת לאום מאוחדת עד 1871, אף שהתרבות והשפה הגרמנית עתיקות הרבה יותר.
                 

 


 

במשך קרוב למילניום, עד שנת 1806, הייתה גרמניה בבחינת מקבץ מדינות אוטונומיות למדי, במסגרת האימפריה הרומית הקדושה. בין 1815 ל-1867 התאגדו המדינות הגרמניות בקונפדרציה תחת שרביטו של אוטו פון ביסמרק ואוחדו ב-1871 למדינה גרמנית מאוחדת אחת שתועשה במהרה ורשמה זינוק כלכלי מדהים בהיקפו.
 
לאחר מלחמת העולם השניה פוצלה המדינה למערב גרמניה הפרו-מערבית ולמזרח גרמניה הנתמכת על ידי הסובייטים. בנפול הקומוניזם והגוש המזרחי, התאחדו שני הגושים תחת הרפובליקה הפדרלית בשנת 1990.
 
כלכלתה של גרמניה היא הרביעית בגודלה בעולם (אחרי ארה"ב, יפן וסין) והיא ידועה בתעשיות הברזל, הפלדה, המיכון והרכב שלה. גרמניה היא עמוד התווך המרכזי של האיחוד האירופי, בהיותה אחת ממייסדות הארגון כמו גם החברה בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר. המדינה חברה גם באומות המאוחדות, בברית נאט"ו ובארגון המדינות המתועשות.

מדינות גרמניה

16 המדינות בגרמניה הן - שלזוויג הולשטיין, מקלנבורג, מערב פומרניה, ברמן, ברנדנבורג, סקסוניה התחתונה, ברלין, סקסוניה אנהלט, נורדריין וסטפאליה, סקסוניה, תורינגיה, הסן, ריינלנד פאלץ, חבל הסאר, בוואריה, באדן וירטנברג.


באדן וירטמברג 

 

 

 

 
באדן וירטמברג (Baden-Württemberg), המדינה ה-3 בגודלה בגרמניה בשטחה ובאוכלוסייתה כאחד. המדינה מונה כ-11 מיליון תושבים המתגוררים על שטח של 35,751 קמ"ר.
 
בירת המדינה והעיר הגדולה בה (והעיר ה-6 בגודלה בגרמניה) היא שטוטגרט. בבאדן-וירטמברג 9 ערים גדולות רשמיות, בעלות למעלה מ-100,000 תושבים. רק 4 מהן נמצאות ברשימת 50 הערים הגדולות בגרמניה. בסך הכל יש בבאדן-וירטמברג 1,109 רשויות מקומיות. ערים חשובות נוספות בבאדן-וירטמברג הן: טיבינגן, קונסטנץ, זיגמריגן ובאדן באדן.
 
אוכלוסיית המדינה גדלה בקצב הגדול ביותר מכל מדינות גרמניה, בעיקר כתוצאה מהגירה אליה. בהתאם לרמת החיים הגבוהה, כך גם יוקר המחיה. שכר הדירה הממוצע בשטוטגרט, למשל, כפול מזה שבברלין ונמוך רק מזה של מינכן, העיר היקרה בגרמניה. בבאדן-וירטמברג נמצא רוב אזור שוואביה, חלק קטן מהאזור משתייך לבוואריה, המתאפיין במנהגים, במסורות ובמאכלים מקומיים ובשפה משלו, שוואבית.
 

 

 
באווריה 
 

 

 

 
המדינה החופשית של בוואריה, זו המדינה הגדולה בשטחה בגרמניה (70,549 קמ"ר), והיא מהווה כחמישית מכלל שטחה של גרמניה. בוואריה נמצאת במקום ה-2 מבחינת האוכלוסייה, עם 12 מיליון תושבים.
 
בוואריה התקיימה במשך רוב שנותיה כממלכה עצמאית. התמורות הפוליטיות שבאו בעקבות הניצחון הגרמני במלחמת צרפת - פרוסיה, במקביל למותו הפתאומי של לודוויג השני, מלך בוואריה, הביאו לאיחודה תחת דגל גרמניה המאוחדת, בשנת 1871.
 
בירת המדינה והעיר הגדולה בה (וה-3 בגודלה בגרמניה) היא מינכן. כעשירית מהבווארים מתגוררים בעיר זו. שאר עריה של בוואריה קטנות יחסית. ברשימת 50 הערים הגדולות בגרמניה מייצגות את בוואריה 4 ערים בלבד.
 
צבעיה הרשמיים של בוואריה הם תכלת ולבן. ניתן לראות זאת בשני דגליה הרשמיים של המדינה. תושבי המדינה דוברים ברובם בווארית, ניב של גרמנית כשפת אם, נוסף על "גרמנית גבוהה" (Hochdeutsch), הגרמנית הכללית והרשמית המדוברת בכל גרמניה. כמו כן מדוברים במדינה ניבים נוספים.
 
בוואריה היא המדינה המשגשגת והעשירה ביותר בגרמניה, עם שכר לנפש גבוה מהממוצע בגרמניה ושיעור אבטלה נמוך. גם יוקר המחיה במדינה בהתאם. שכר הדירה הממוצע במינכן למשל, כפול מזה שבברלין.
 
בוואריה נחשבת למעוז של שמרנות בגרמניה. שני שלישים מתושביה קתולים ורק כרבע פרוטסטנטים. המפלגה הנוצרית-סוציאלית שולטת במדינה ברוב מוחלט מאז 1965; מפלגת הירוקים הגרמנית זוכה לתמיכה מועטה בבוואריה, יחסית לשאר גרמניה.

בוואריה מהווה אחד ממוקדי התיירות החשובים בגרמניה. רוב פסגות האלפים הגרמניים נמצאות בשטח המדינה, לאורך הגבול עם אוסטריה, כולל ההר הגבוה בגרמניה, הצוגשפיצה. באזור אתרי סקי רבים. נהר הדנובה חוצה את בוואריה לרוחבה ומספק נופים רומנטיים רבים לאורכו. מינכן היא אחת הערים המתויירות ביותר באירופה.

 

 
ברלין
 

 

 

 
ברלין היא בירת גרמניה ואחת מ-16 המדינות המרכיבות אותה. ברלין היא העיר הגדולה בגרמניה מבחינת מספר התושבים והשטח. בעיר מתגוררים כ-3,500,000 תושבים והיא העיר ה-2 בגודל אוכלוסייתה באיחוד האירופי, אחרי לונדון. שטחה 890 קמ"ר והיא אחת הערים הגדולות באירופה גם בשטחה.
 
ברלין שוכנת בצפון-מזרח גרמניה, כ-70 קמ"ר מערבה מהגבול עם פולין. גובהה מעל פני הים הוא 34 מטרים. ברלין היא אחת משלוש ערי - המדינה בגרמניה (יחד עם המבורג וברמן).
 
מבחינת אוכלוסייה זוהי המדינה ה-8 בגודלה בגרמניה. מבחינת השטח רק המבורג וברמן קטנות יותר.
 
 
ברנדנבורג
 

ברנדנבורג (גרמנית: Brandenburg ) היא המדינה ה-5 בגודלה בגרמניה ושטחה הוא 29,477 קמ"ר. אוכלוסייתה מונה כ-3 מיליון תושבים (מקום 11 בגרמניה). בירת המדינה והעיר הגדולה בה היא פוטסדם, הנמצאת בפאתי ברלין. מדינת ברלין עצמה שוכנת כמובלעת בתוך ברנדנבורג.
 
עריה של ברנדנבורג קטנות ואלמוניות יחסית. בהן קוטבוס (Cottbus), פרנקפורט על נהר האודר (השוכנת ליד הגבול עם פולין) וברנדנבורג על נהר האבל. חלק מהמקומות, במיוחד בדרום מזרח המדינה הם מקומות של המיעוט הסורבי, עם סלבי שנטמע בחלקו בגרמניה ובחלקו בפולין, אך הינו בעל שפה משלו, סורבית, הדומה במידה מסוימת לפולנית. לחלק מהמקומות יש גם שם סורבי לצד שמותיהם הגרמניים (לדוגמא, Chośebuz הוא שמה הסורבי של קוטבוס).
 
ברנדנבורג, השוכנת במזרח גרמניה, הוקמה ב-1990, לאחר נפילת חומת ברלין ואיחוד גרמניה. ברנדנבורג היא אחת המדינות הבודדות בהן אין כל ייצוג בפרלמנט למפלגת הירוקים הגרמנית.

 

 

ברמן
 

 

 

 
מדינת ההנזה החופשית של ברמן (בגרמנית Freie Hansestadt Bremen), זוהי המדינה הקטנה ביותר בגרמניה מבחינת השטח ומבחינת האוכלוסייה. ברמן היא אחת משלוש ערי - המדינה בגרמניה, יחד עם ברלין והמבורג, אך בניגוד להן, ברמן מורכבת משתי ערים: העיר ברמן, שהעניקה למדינה את שמה והעיר ברמרהאפן (Bremerhaven), הנמצאת 53 ק"מ צפונית לברמן.
 
השטח בין שתי הערים שייך למדינת סקסוניה התחתונה. ברמן היא המדינה היחידה בגרמניה המורכבת משתי יחידות שטח שאינן מחוברות יבשתית. ברמן היא העיר ה-10 בגודלה בגרמניה, עם כ-600 אלף תושבים, המתפרסים על שטח גדול יחסית - 325 קמ"ר (העיר ה-5 בגודלה בשטחה בגרמניה).
 
נמלה של ברמן הוא השני בגודלו בגרמניה, אחרי זה של המבורג. בברמן שתי אוניברסיטאות ושלוש מכללות, בהן לומדים כ-40,000 סטודנטים. אחת האוניברסיטאות היא האוניברסיטה הבינלאומית של ברמן, אשר נוסדה ב-1999 והיא ייחודית בגרמניה בכך שהיא נמצאת בידיים פרטיות ולפיכך דורשת מהלומדים בה תשלום שכר לימוד.

כמעט בכל האוניברסיטאות האחרות בגרמניה הלימודים בחינם. הלימודים באוניברסיטה זו מתנהלים באנגלית. בברמן שבעה מוזיאונים. כשמינית מתושבי ברמן אינם גרמנים, מתוכם כ-40% הם טורקים.

 

 
המבורג
 

 

 
המבורג (בגרמנית: Hamburg, בגרמניה תחתית: Hamborg) היא אחת משלוש ערי-המדינה (האחרות הן ברמן וברלין). המבורג היא העיר השנייה בגודלה בגרמניה אחרי ברלין ובה כ-2.2 מיליון תושבים. גם מבחינת שטחה, 755 קמ"ר, נמצאת המבורג במקום השני אחרי ברלין. המבורג היא העיר ה-6 בגודלה באיחוד האירופי מבחינת אוכלוסייה.
 
בהמבורג 4 אוניברסיטאות ו-6 מכללות, בהן לומדים כ-80 אלף סטודנטים. בעיר 34 מוזיאונים, כמה מהם מהחשובים בגרמניה. העיר היא אחת הערים המתויירות ביותר בגרמניה.
 
המבורג שוכנת על גדות נהר האלבה, כ-50 ק"מ משפך הנהר אלהים הצפוני. את העיר חוצות תעלות רבות ואורכן הכולל של דרכי המים בעיר וכן מספרם של הגשרים בעיר, עולים על אלו שבאמסטרדם ובונציה.
 
 
הסן
 

 

 
 
הסן (בגרמנית: Hessen) נמצאת במקום ה-7 מבחינת שטחה בגרמניה עם 21,114 קמ"ר. במספר תושביה היא נמצאת במקום ה-5, עם כ-6.5 מיליון. בירת המדינה היא ויסבאדן (Wiesbaden), ובה 270,000 תושבים.
 
העיר הגדולה בה היא פרנקפורט על נהר מיין, שהיא העיר ה-5 בגודלה בגרמניה. שתי ערים אלו ועוד כמה נוספות (גיסְן (Giessen), אוֹפְנְבּך (Offenbach), דרמשטדט (Darmstadt), וצלר ומיינץ (בירת מדינת ריינלנד פאלץ הסמוכה) מהוות את אזור ריין-מיין, האזור המטרופוליטני השני בגודלו בגרמניה (אחרי חבל הרוהר). האזור קרוי על שמם של שני הנהרות העיקריים הזורמים בו, וחיים בו כ-6 מיליון איש.
 
רוב תושבי המדינה חיים בַמטרופולין, מה שמשאיר בהסן שטחים נרחבים רבים המאופיינים בדלילות אוכלוסין. שליש משטח המדינה נמצא בשימוש חקלאי.
 
ערים ידועות נוספות בהסן הן פולדה (Fulda), לימבּוּרג (Limburg), מרבורג (Marburg) וקאסל (Kassel). המדינה שוכנת בלב גרמניה והיא גובלת בשש מדינות אחרות - מספר גדול מזה של כל מדינה אחרת בגרמניה.
 
הסן נוסדה לאחר מלחמת העולם השניה מצירוף של כמה מחוזות היסטוריים. בתקופת ההתאוששות מהמלחמה עמדה המדינה בחזית הכלכלה הגרמנית ותרמה רבות לשיקום גרמניה. ברבות מעריה הקטנות של הסן קיימות אוניברסיטאות, חלקן מהידועות שבגרמניה. מספרן יחסית לגודל האוכלוסייה גדול מזה של מדינות אחרות בגרמניה.
 
הסן נותרה אלמונית יחסית לתיירים מחוץ לארץ, אך עריה הקטנות מפורסמות בכל גרמניה: ערים רבות בהסן נמצאות על יובלו הרומנטי של הריין וידועות במרכזיהן העתיקים, שנשתמרו היטב מאז ימי הביניים. פרנקפורט היא אחת הערים החשובות בגרמניה ובאירופה, אינה ידועה לרבים כעיר תיירותית, אך בכל זאת יש לה רבות להציע בתחום זה, כגון: בניינים עתיקים לגדות נהר המיין.

 

 
מקלנבורג – מערב פומרניה

 

 
מקלנבורג- מערב פומרניה (גרמנית: Mecklenburg-Vorpommern), המדינה במקום ה-6 בגודלה בגרמניה, עם 23,172 קמ"ר. אוכלוסייתה לעומת זאת, היא מהקטנות שבמדינות גרמניה כ-2 מיליון תושבים. צפיפות האוכלוסייה במדינה היא מהנמוכות בגרמניה.
 
בירת המדינה היא שוורין. עם כ-100,000 תושבים. זוהי עיר הבירה הקטנה ביותר בגרמניה. העיר הגדולה במדינה היא הנזה רוסטוק, עם מספר כפול של תושבים. עריה של מקלנבורג קטנות ואלמוניות יחסית. בהן ניתן למנות את ברנדנבורג החדשה (נויברנדנבורג, עיר תאומה של נצרת) וערי ההנזה גרייפסוולד, בה נמצאת אוניברסיטה רוסטוק הידועה. מקלנבורג-מערב פורמניה, השוכנת במזרח גרמניה, הוקמה ב-1990, לאחר איחוד גרמניה.
 
רובו של האזור המכונה פומרניה נמצא בפולין כשרק חלקו המערבי שייך לגרמניה. גזע הכלבים הפומרני נקרא על שם האזור.
 
מקלנבורג-מערב פורמניה היא מאזורי התיירות החשובים בגרמניה. מספר התיירים במדינה בשנים האחרונות רשם את העלייה הגבוהה ביותר בכל גרמניה.

 

 

סקסוניה התחתונה
 

 

 

 
סקסוניה התחתונה או סקסוניה תחתית (בגרמנית Niedersachsen, "נידרזאקסן") זוהי המדינה ה-2 בשטחה בגרמניה (47,618 קמ"ר, יותר מפעמיים שטחה של ישראל). מספר תושביה, 8 מיליון והיא המדינה במקום ה-4 בגרמניה. בירת המדינה והעיר הגדולה בה היא האנובר, העיר ה-12 בגודלה בגרמניה.
 
ערים חשובות נוספות במדינה הן בראונשוויג (Braunschweig), אוסנבריק (Osnabrück), אולדנבורג (Oldenburg), וולפסבורג (Wolfsburg, שם נמצא המפעל הראשי של חברת פולקסווגן) וגטינגן (Göttingen, בה נמצאת אחת האוניברסיטאות העתיקות והידועות בגרמניה – אוניברסיטת גטינגן).
 
המדינה משתרעת ממרכז גרמניה ועד לגבולה המערבי של גרמניה עם הולנד. זוהי אחת מ-4 המדינות היחידות בגרמניה השוכנות לחוף הים (הצפוני). בתוך שטחה של סקסוניה התחתונה נמצאת מדינה אחרת כמובלעת והיא ברמן.
 
 
נורדריין וסטפאליה
 

 

 

 
נורדריין-וֵסְטְפַאליה (Nordrhein-Westfalen, נורדריין-וסטפאלן, בגרמנית) זוהי המדינה המאוכלסת ביותר בגרמניה, עם כ-18 מיליון תושבים. הקיצור הרשמי של המדינה הוא NRW. אותיות אלו מייצגות את המדינה לעתים קרובות על גבי מסמכים ושלטים. מבחינת שטחה (34,080 קמ"ר) נמצאת המדינה במקום ה-4 בגרמניה.
 
חוץ מבשלוש ערי-המדינה הגרמניות (ברלין, המבורג וברמן), צפיפות האוכלוסין בנורדריין- וסטפאליה היא הגבוהה בגרמניה (530 איש לקמ"ר).
 
חבל הרוהר הוא אחד האזורים הצפופים באירופה ולמרות זאת, רוב שטח המדינה מיושב בדלילות, וקיימים בה אזורי-נוף ידועים ונרחבים, כגון הרי האייפל לאורך הגבול עם בלגיה. מישורי הריין התחתון Niederrhein, לאורך הגבול עם הולנד והפארקים הלאומיים הגדולים וסטרוואלד (Westerwald) וזאוארלנד (Sauerland). תיירים רבים מהולנד ומבלגיה השטוחות נוהרים לאזורים ההרריים של נורדריין-וסטפאליה, הנמצאים מרחק נסיעה קצרה משתי מדינות השפלה.

 

 
ריינלנד - פאלץ
 

 

 
ריינלנד-פאלץ (בגרמנית: Rheinland-Pfalz ולעתים בעברית: ריינלנד-פלטינאט). המדינה משתרעת על פני שטח של 19,847 קמ"ר והיא ה-9 בגודלה בגרמניה. במספר תושביה היא נמצאת במקום ה-7, עם כ-4 מיליון.
 
בריינלנד-פאלץ אין ערים גדולות ביחס לגרמניה, אך לערים רבות בה חשיבות היסטורית ותיירותית גדולה. טריר- העיר העתיקה ביותר בגרמניה ששימשה כבירה מחוזית לקיסרות הרומית המערבית וכן מספר ערים בעלות היסטוריה יהודית עשירה ובהן קובלנץ ולנדאו.
 
שמות המשפחה של יהודים רבים, הם עדות להיסטוריה היהודית שלהן. מיינץ המשמשת כבירת המדינה, ידועה כמגנצא בהיסטוריה היהודית, וורמס (ורמיזא) ושפייר (שפיירא). בשלוש האחרונות היו בעבר קהילות יהודיות חשובות וגדולות, שפייר אף העניקה את שם המשפחה "שפירא" ליהודים רבים. שפייר, וורמס ומיינץ הן שהרכיבו את קהילות שו"ם - המרכז היהודי החשוב ביותר באירופה בימי הביניים וערש יהדות אשכנז.
 
ערים חשובות נוספות הן לודוויגסהאפן וקייזרסלאוטרן. המדינה, השוכנת בקצה המערבי של גרמניה, נוסדה לאחר מלחמת העולם השניה מצירוף של כמה מחוזות היסטוריים, רובם היו שייכים בעבר למדינות הסה ובאווריה.
 
ריינלנד-פאלץ היא אחת המדינות המתויירות ביותר בגרמניה. נהר המוזל, הזורם מלוקסנבורג לאורכה של ריינלנד-פאלץ, דרך טריר וקובלנץ, עד שנשפך אל הריין, יוצר בדרכו עמק רומנטי להפליא, עם אין ספור טירות המשקיפות ממצוקים תלולים, עיירות עתיקות בעלות סמטאות צרות ובעיקר גפנים. 

זהו אחד מאזורי הפקת היין החשובים באירופה. בערים מיינץ, שפייר ווורמס נמצאות שלוש מהקתדרלות הידועות ביותר בגרמניה. תיירים רבים באים להתחקות אחר שורשיהם של אישים ידועים שנולדו במדינה ובהם קרל מרקס (נולד בטריר) ויוהאן גטנברג (נולד במיינץ).
 
בריינלנד-פאלץ שטחי נוף רבים, ובראשם הפארק הלאומי הגדול אַייפְל (Eifel), שחלקו נמצא בבלגיה וחלקו בנורדריין וטפאליה.

 

 
חבל הסאר
 

 

 
חבל הסאר (זארלנד; בגרמנית: Saarland), זוהי המדינה הקטנה ביותר בשטחה. רק ברמן קטנה ממנה גם באוכלוסייה. בחבל הסאר חיים 1.5 מיליון תושבים על פני שטח של 2,569 קמ"ר. שיעור הנוצרים הקתולים בחבל הסאר הוא הגבוה בגרמניה: 74%. שיעור הפרוטסטנטים הוא 21% בלבד.
 
בירת המדינה והעיר הגדולה בה היא זארבריקן, בת 200,000 תושבים. נהר הסאר, יובלו של נהר המוזל, שהוא בעצמו יובל של הריין, חוצה את המדינה ומעניק לה את שמה.
 
 
 
סקסוניה
 

 

 
סקסוניה (בגרמנית: Sachsen, זאקסן) זו אחת המדינות הקטנות בשטחן (18,413 קמ"ר, מקום 10 בגרמניה), אך במספר תושביה היא נמצאת במקום ה-6, עם אוכלוסייה המונה כמעט 5 מיליון איש.
 
בירת המדינה היא דרזדן, אך העיר הגדולה בה היא לייפציג. ערים ידועות נוספות בסקסוניה הן מייסן, גרליץ' (Görlitz, השוכנת על הגבול עם פולין) וקמניץ (Chemnitz). המדינה השוכנת במזרח גרמניה נוסדה מחדש בשנת 1990, לאחר איחוד גרמניה.
 
המונח "סקסוניה" משמש גם לציון מספר ממלכות היסטוריות, אשר שכנו בימי הביניים בצפון-מערב גרמניה, בערך באזורן של המדינות הנוכחיות סקסוניה התחתונה וסקסוניה אנהלט. העם הסקסוני היה אחד החשובים בקרב השבטים הגרמאניים. חשיבותו מונצחת גם היום בציון מוצאם (האנגלו- סקסי) של רוב תושבי בריטניה.
 
המדינה מהווה מעוז של המפלגה הנוצרית - דמוקרטית (CDU). היא המדינה המשגשגת ביותר מבין מדינות המזרח וקצב הפיתוח בה גבוה אף יותר מזה של מדינות במערב גרמניה הנרחב.
 
סקסוניה פופולרית בתחום תיירות הפנים הגרמנית, ולמספר אזורים, כגון דרזדן ושוויץ הסקסונית, יש פוטנציאל תיירותי רב. המדינה מציעה לתיירים ערים גדולות בעלות מרכזי תרבות ומוזיאונים, עיירות היסטוריות ואזורי טבע ונופש.
 
סקסוניה נמצאת במרחק של כשעתיים נסיעה מפראג ומברלין כך שניתן לשלב ביקור בסקסוניה וביקור בערים אלו המהוות מוקד תיירותי.

 

 
סקסוניה – אנהלט

 

 

 
סקסוניה-אנהלט (Sachsen-Anhalt בגרמנית (זאקסן-אנהלט), Saxony-Anhalt באנגלית. שטחה כשטח מדינת ישראל 20,447 קמ"ר, מקום 8 בגרמניה. במספר תושביה, קצת מעל 2.5 מיליון, היא נמצאת במקום ה-10.
 
בירת המדינה היא מגדבורג (Magdeburg, עם 230,000 תושבים), אך העיר הגדולה בה היא האלה על נהר זאלה (Halle an der Saale, עם 240,000 תושבים).
 
סקסוניה-אנהלט נטולת ערים גדולות, אך לערים רבות בה חשיבות היסטורית ותיירותית גדולה. באייזליבן (Eisleben) נולד מרטין לותר, אבי הנצרות הפרוטסטנטית ולאחר מכן למד באוניברסיטת וִיטֶנבֶּרג (Wittenberg) שאף קיבלה שם נוסף, לותרשטאדט (Lutherstadt, עירו של לותר). עקב כך הוכרזו שתי ערים אלו לאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו ב-1996.
 
ערים ידועות נוספות הן עיר הבאוהאוס, דסאו (Dessau) וקוודלינבורג (Quedlinburg), שתי ערים עתיקות שנשתמרו היטב. המדינה ידועה ביופי הטבעי שלה ובתחומה נמצאים הרי ההארץ (Harzgebirge) עם הפסגה הגבוהה ביותר שלה, ברוקן (Brocken), בגובה 1142 מטר מעל פני הים. המדינה, השוכנת במזרח גרמניה, נוסדה מחדש בשנת 1990 לאחר איחוד גרמניה. שכנתה של המדינה ממזרח היא סקסוניה.
 
 

שלזוויג – הולשטיין

 

 
שלזוויג-הולשטיין (Schleswig-Holstein); לעתים רחוקות בעברית: שלזיה-הולשטיין) אחת המדינות הקטנות בגרמניה, בשטח ובאוכלוסייה כאחד: על פני 15,799 קמ"ר (מקום 12 בגרמניה) מתגוררים כ-3 מיליון תושבים (מקום 9 בגרמניה).
 
בירת המדינה והעיר הגדולה בה היא קיל. עריה של שלזוויג-הולשטיין קטנות אך לרבות מהן חשיבות היסטורית ותיירותית גדולה, כשבראשן עומדת ליבק. ליבק הייתה העיר הראשית של ברית ערי הנזה והעיר השנייה בגודלה בכל גרמניה של סוף ימי הביניים, לאחר העיר קלן. פלנסבורג (Flensburg), העיר הגדולה הצפונית בגרמניה, שוכנת על הגבול הדני ומהווה את מרכז המיעוט הדני. ערים גדולות נוספות בשלזוויג-הולשטיין הן מינסטר החדשה (נוימינסטר, Neumünster) ונורדרשטדט (Norderstedt).
 
למקומות רבים בשלזוויג-הולשטיין שמות דניים לצד השמות הגרמניים, במיוחד לאורך הגבול הדני. לחלק מהמקומות שמות פריזיים. בעיר אוטרסן נמצא גן וורדים מהגדולים בגרמניה שהוקם בשנת 1929.
 
התיירות מהווה מקור הכנסה חשוב בשלזוויג-הולשטיין. לצד ליבק. תיירים רבים נוהרים לחופיה ולאייה של המדינה. האי זילט הוא אתר גלישה ושייט אהוב.
 
שלזוויג-הולשטיין היא אחת מארבע המדינות היחידות בגרמניה השוכנות לחוף הים, והמדינה היחידה שוכנת לחופי הים הצפוני והים הבלטי כאחד. תיירים גרמניים רבים עוצרים בערי המדינה בדרכם לקופנהגן ולשבדיה.

 
תורינגיה
 

 

 
תורינגיה (בגרמנית Thüringen, תירינגן). אחת המדינות הקטנות בשטחה (16,172 קמ"ר, מקום 11 בגרמניה) ואף במספר תושביה (כמעט 2.5 מיליון, מקום 12 בגרמניה).
 
בירתה והעיר הגדולה בה היא ארפורט (200,000 תושבים). תורינגיה נטולת ערים גדולות, אך לערים רבות בה חשיבות היסטורית ותיירותית גדולה. בראשן עומדת ויימאר, שעמדה במרכזו של פרק חשוב בהיסטוריה הגרמנית - רפובליקת ויימאר. ערים ידועות נוספות הן ינה (בה שוכנת אוניברסיטת פרידריך שילר), גותה, אייזנר (Eisenach, עיר מולדתו של יוהאן סבסטיאן באך), וגרה (Gera).
 
המדינה, ששכנה עשרות שנים בתחומי גרמניה המזרחית נוסדה מחדש בשנת 1990 לאחר איחוד גרמניה. בעבר הרחוק הייתה תורינגיה מהממלכות החשובות בגרמניה, אך במשך השנים ירדה מגדולתה. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מעונין במידע נוסף? השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם...
  • פנינה אורן,   (15.02.2012)
    דגכדגכדדגכ גכ דגכ חדיגכ דגכ דגכ גדכ לחדגיכד ג
הוספת תגובה
סגור
  • מאת
  • נושא
  • תוכן
  • הוסף תגובה
© כל הזכויות שמורות לאופיר טורס